Ballard FFA


Nicholas Edwards, Huxley: 2 Purple, 1 Blue; Grand Champion Derby Gilt, Fourth Overall Breeding Heifer, Reserve Champion Angus Breeding Heifer


Carson Finch, Kelley: 2 Blue; Grand Champion Purebred Barrow, Champion Intermediate Swine Showman, Third Overall Breeding Heifer, Champion Foundation Simmental Breeding Heifer, Fifth Overall Breeding Heifer, Story County Produce Breeding Heifer


Connor Finch, Kelley: 4 Purple


Caleb Hartsook, Cambridge: 1 Blue; Champion Pen of Three Roasters


Conner Hill, Ames: 4 Blue


Grace Hill, Ames: 4 Purple, 1 Blue; Reserve Grand Champion Meat Goat, Champion Meat Goat Showman, Master Meat Goat Showman


Joseph Jordan, Ames: 2 Purple, 2 Blue


Ashley Kahler, Cambridge: 4 Purple,1 Blue; Reserve Champion Simmental First Year Cow/Calf, Grand Champion Breeding Gilt, Champion Yorkshire Breeding Gilt, Reserve Grand Champion Overall Market Hog, Reserve Grand Champion Market Barrow, Master Swine Showman


Sierra Knight, Slater: 7 Purple, 3 Blue; Champion Dairy Wether Goat, Reserve Champion First Year Cow/Calf Pen, Crossbred First Year Cow/Calf


Anna Russell, Cambridge: 3 Blue; Champion Senior Rabbit Showman


Marshal Sheldahl, Huxley: 1 Purple


Collins Clippers


Angela Calkins, Collins: 2 Purple, 7 Blue; Champion Meat Pen-Rabbit


Rebecca Calkins, Collins: 9 Purple, 18 Blue, 1 Red; Champion Straight Line-Difficult Class Rabbit Hopping, Champion Long Jump Class Rabbit Hopping, Champion Pen of Three Broilers, Champion 6 Class Junior Doe-Rabbit, Champion Single Fryer-Rabbit, Champion Crooked Course-Difficult Class Rabbit Hopping


Ashlyn Davis, Collins: 5 Purple, 6 Blue; Alternate State Fair Working Exhibit-Intermediate/Senior, Champion Crooked Course-Intermediate Easy Class-Rabbit Hopping, Champion Team Relay-Intermediate Medium Class Rabbit Hopping, Champion High Jump Class Rabbit Hopping, Alternate State Fair Home Improvement, Alternate State Fair Citizenship


Kyler Davis, Collins: 3 Purple, 2 Blue, 1 Red


Leah Davis, Collins: 5 Purple, 8 Blue, 1 Red; State Fair Working Exhibit-Intermediate/Senior, State Fair Citizenship


Ethan Finch, State Center: 3 Purple, 3 Blue, 2 Red; Champion Rate of Gain-Meat Goat


Evan Finch, State Center: 1 Purple, 5 Blue, 2 Red; Champion Rate of Gain-Meat Goat


Audrey Girard, Collins: 3 Purple, 2 Blue


Eliza Girard, Collins: 10 Purple, 11 Blue, 1 Red; Reserve Champion Junior Doe Dairy Goat, Champion Senior Dairy Goat Showman, Master Dairy Goat Showman


Grace Girard, Collins: 2 Purple, 4 Blue


Alina Goldie, Collins: 10 Purple, 2 Blue 2; Champion Waterfowl, Grand Champion Breeding Stock-Poultry, Champion Bantam Breed, Champion Clean Leg Bantam Breed, Reserve Champion Bantam Breed, Champion Feathered Leg Bantam Breed, Reserve Champion Standard Breed, Top Award Visual Arts


Ben Hofer, Collins: 2 Purple; State Fair Small Engines, Alternate State Fair Small Engines


Olivia Moody, Collins: 2 Purple, 1 Blue; Alternate State Fair Working Exhibit-Intermediate/Senior, Champion Gelbvieh First Year Cow/Calf


Abby Struthers, State Center: 3 Purple, 2 Blue


Brennan Struthers, Collins: 7 Purple, 1 Blue; Reserve Grand Champion Breeding Stock-Poultry, Reserve Champion Waterfowl, Reserve Champion Clean Leg Bantam Breed, Reserve Champion Feathered Leg Bantam Breed, Reserve Grand Champion Ornamental Exhibit-Poultry, Champion Guinea, Pheasant, or Quail


Caden Struthers, Colo: 9 Purple, 19 Blue, 3 Red; Champion Crooked Course-Easy Class Rabbit Hopping, Champion Team Relay-Easy Class Rabbit Hopping, Top Award Visual Arts


Jacob Struthers, State Center: 2 Purple, 4 Blue


Andrew Tschantz, Collins: 1 Purple, 5 Blue


Elizabeth Tschantz, Collins: 3 Purple, 4 Blue; State Fair Working Exhibit-Intermediate/Senior


Sarah Tschantz, Collins: 1 Purple, 9 Blue, 1 Red; Alternate State Fair Working Exhibit-Junior


Christina Wright, Collins: 2 Purple; State Fair Visual Arts, Alternate State Fair Visual Arts


Collins-Maxwell FFA


Carrie Baldwin, Mingo: 1 Red


Trent Coughenour, Maxwell: 1 Blue


Mark Henry, Maxwell: 1 Blue


John Kasper, Collins: 4 Purple; Champion Senior Boer Goat Doe


Clayton Leslie, Maxwell: 1 Red


Tyler Meier, Collins: 1 Blue, 2 Red


Sumer Tyler, Collins: 4 Purple, 2 Blue


Happy Homebodies


Aubrey Lehmkuhl, Kelley: 4 Blue; Champion Intermediate Rabbit Hopping Showman


Caleb Lehmkuhl, Kelley: 1 Purple, 1 Blue


Annika Wheeler, Kelley: 4 Purple, 2 Blue; Alternate State Fair Photography, Alternate State Fair Visual Arts, Top Award Self-Determined


John Wheeler, Kelley: 1 Purple, 1 Blue; Alternate State Fair Visual Arts


Independent Member


Hannah Caple, Maxwell: 2 Purple, 1 Blue; State Fair Citizenship, Alternate State Fair Sewing and Needle Arts


Indian Creek Circles


Austin Boege, Maxwell: 1 Purple, 2 Blue, 3 Red


Marissa Boege, Maxwell: 3 Purple, 3 Blue, 2 Red


William Booth, Collins: 3 Purple, 4 Blue, 2 White; Champion Western Horse Pleasure-First Year, Champion Trail-First Year, Champion Barrels-First Year


Jaden Camp, Nevada: 1 Purple, 5 Blue, 1 Red


Gracie Cheville, Maxwell: 2 Blue


Marshall Day, Maxwell: 6 Blue, 1 White


Morgan Day, Maxwell: 7 Purple, 6 Blue; Champion Poles-Intermediate, Reserve Champion Production Pullet Pen, Champion Standard Breed


Ava Decklever, Maxwell: 4 Purple; Champion Bareback Equitation-Intermediate, Champion Walk Trot-Intermediate, Champion Intermediate Horse Showman, Champion Western Horsemanship-Intermediate Senior


Colton Dunblazier, Maxwell: 2 Purple 2 Blue


Isaiah Hill, Maxwell: 1 Purple, 1 Blue


Jonah Hill, Maxwell: 1 Blue, 2 Red


Blake Huntrods, Maxwell: 1 Purple, 5 Blue 5 Red White; Alternate State Fair Food & Nutrition


Jace Huntrods, Maxwell: 2 Purple, 4 Blue, 1 Red; Reserve Grand Champion Boer Goat Doe, Champion Junior Boer Goat Doe


Lucas Huntrods, Maxwell: 5 Purple, 3 Blue; Grand Champion Boer Goat Doe, Champion Yearling Boer Goat Doe, Alternate State Fair Visual Arts


Ashlyn Leslie, Maxwell: 2 Purple, 1 Blue, 2 Red; Top Award Photography, Top Award Visual Arts


Clayton Leslie, Maxwell: 1 Red


Gracie Leslie, Maxwell: 4 Purple, 2 Blue, 4 Red; Alternate State Fair Photography


Shasta Moody, Maxwell: 3 Purple, 5 Blue, 2 Red; State Fair Food & Nutrition, Reserve Champion Simmental Breeding Heifer, Champion Feeder Calf, Supreme Champion Cow/Calf Pen, Champion First Year Cow/Calf Pen, Simmental First Year Cow/Calf, Reserve Grand Champion Market Beef, Champion Story County Produce (Market)


Rease Morris, Maxwell: 8 Purple, 17 Blue, 3 Red; Champion Breeding Turkey, State Fair Visual Arts, Alternate State Fair Visual Arts, State Fair Visual Arts, Alternate State Fair Home Improvement


Natalie Myers, Maxwell: 1 Purple, 5 Blue


Luke Plunkett, Maxwell: 2 Blue


Alan Smith, Maxwell: 1 Purple, 2 Blue; Top Award Citizenship


Ellie Toney, Collins: 3 Blue, 1 Red


Maddox Weigelt, Maxwell: 3 Purple, 6 Blue; Top Award Photography, Top Award Visual Arts, Champion Second Year Bottle Bucket Class


Kyle Wessels, Collins: 3 Purple, 6 Blue; Reserve Champion Lightweight Blackface Market Lamb


Palestine Peppy Pushers


Ashton Allen, Huxley: 1 Blue


Darcy Allen, Huxley: 2 Blue, 1 Red


Drew Allen, Huxley: 2 Blue


Emma Clinton, Cambridge: 1 Purple, 1 Blue, 1 Red; Champion Poultry Quiz Bowl-Senior


Logan Conley, Slater: 3 Purple, 5 Blue; State Fair Visual Arts


Carla Edleman, Cambridge: 6 Purple, 1 Blue; State Fair Food & Nutrition


Dana Edleman, Cambridge: 7 Purple, 2 Blue; State Fair Clothing and Fashion Purchased Garments & Assessories, Alternate State Fair Leadership


Allison Fawcett, New Sharon: 3 Purple, 13 Blue, 3 Red, 3 White; Champion Beginners Novice B, Alternate State Fair Photography


Ava Gingery, Slater: 1 Purple; Top Award Home Improvement


Dillon Hanlon, Madrid: 12 Purple, 11 Blue, 2 Red; State Fair Clothing Selection, State Fair Educational Presentation-Intermediate/Senior, State Fair Working Exhibit-Intermediate/Senior, Alternate State Fair Visual Arts, State Fair Visual Arts, State Fair Consumer Management, State Fair Home Improvement


Caleb Hartsook, Cambridge: 4 Purple, 6 Blue; Alternate State Fair Outdoor Adventures, Champion Intermediate Meat Goat Showman, Champion Rate of Gain-Meat Goat


Lucas Hartsook, Cambridge: 4 Purple, 2 Blue, 2 Red; State Fair Communicating Through Posters, State Fair Working Exhibit-Intermediate/Senior


Ethan Helland, Huxley: 1 Purple, 7 Blue; Reserve Champion Heavyweight Market Steer, Reserve Champion Carcass Class-Supermarket Division


Josie Jensen, Huxley: 3 Purple, 5 Blue; Grand Champion Purebred Ewe, Champion Dorset Ewe, Reserve Grand Champion Res. Grand Champion Purebred Ewe,Res. Champion Dorset Ewe


Alyson Kalsem, Huxley: 11 Purple, 7 Blue, 4 Red; Champion Jumping Figure 8-Senior,Champion Hunt Seat Equitation-Senior, Champion Open Hunter Jumping, State Fair Photography, Alternate State Fair Photography, Alternate State Fair Digital Photography Exhibit


Bryanna Kalsem, Huxley: 12 Purple, 12 Blue, 4 Red, 2 White; Champion Preferred Beginners Novice A, Champion Barrels-Junior, Champion Flags-Junior, Champion Poles-Junior, Champion Keyhole-Junior, Champion Crosspoles, Champion Junior Meat Goat Showman


Sierra Knight, Slater: 7 Purple, 2 Blue; Reserve Grand Champion Best of Show 4 Class Rabbit, Champion 4 Class Junior Doe- abbit, Champion 4 Class Senior Buck-Rabbit, Grand Champion Best of Show-Rabbit, Grand Champion Best of Show 4 Class Rabbit, Champion 4 Class Senior Doe-Rabbit


Natalie Kruse, Huxley: 1 Blue


Gage Long, Sheldahl: 3 Purple, 2 Blue; Grand Champion Ornamental Exhibit-Poultry, Champion Pigeon or Dove, Champion Poultry Quiz Bowl-Intermediate


Grace Long, Sheldahl: 11 Purple, 7 Blue; Reserve Champion Pigeon or Dove, Champion Extemporaneous Speaking, Champion Extemporaneous Writing, Champion Poultry Quiz Bowl-Senior, State Fair Citizenship


Jake Oldenkamp, Slater: 4 Purple, 2 Blue; Top Award Working Exhibit-Junior, Reserve Champion Market Turkey, Reserve Champion Breeding Turkey


Josie Oldenkamp, Slater: 3 Purple, 4 Blue; Grand Champion Poultry Show, Grand Champion Market Pen-Poultry,Champion Market Turkey, Top Award Visual Arts


Kjersten Olson, Kelley: 10 Purple, 19 Blue, 8 Red, 3 White; Champion Junior Dog Showman, Champion Cart Class-39”” and over, Champion Jumping Figure 8-Junior


Hayden Palmer, Madrid: 3 Purple, 3 Blue, 2 White; Champion Cart Class-38”” and under, Top Award Home Improvement


Sam Salasek, Kelley: 2 Purple, 1 Red; Reserve Champion Dark All Other Breeds Breeding Gilt, Champion Senior Swine Showman


Spencer Salasek, Kelley: 2 Blue, 1 Red


Drake Schonhorst, Slater: 1 Blue


Alec Sernett, Kelley: 9 Purple, 11 Blue, 2 Red; Reserve Champion Dairy Wether Goat, Reserve Grand Champion Poultry Show, Grand Champion Production Pen, Champion Production Pullet Pen, Champion Poultry Quiz Bowl-Intermediate, State Fair Animal Science, Champion Team Relay-Intermediate Easy Class Rabbit Hopping, Alternate State Fair Photography


Joseph Sernett, Kelley: 12 Purple, 16 Blue, 4 Red; Champion Team Relay-Intermediate Medium Class Rabbit Hopping, Reserve Grand Champion Production Pen, Champion Production Hen Pen, Champion Poultry Quiz Bowl-Junior, Champion Straight Line-Intermediate Easy Rabbit Hopping, Champion Crooked Course-Intermediate Medium Class Rabbit Hopping, Champion Team Relay-Intermediate Easy Class Rabbit Hopping, State Fair Animal Science, State Fair Food & Nutrition


Jameson Sheetz/Kaiser, Madrid: 3 Purple, 10 Blue, 1 Red; Top Award Working Exhibit-Intermediate/Senior, Reserve Champion Pack Goat, Champion Team Relay-Easy Class Rabbit Hopping


Marshal Sheldahl, Huxley: 3 Purple, 3 Blue 3, 1 Red; Reserve Champion Lightweight Market Steer, Reserve Champion Slick Shear Market Steer, Champion Fifth Overall Market Lamb, Champion Intermediate Sheep Showman, Reserve Champion Story County Produce


Ellie Twedt, Elkhart: 1 Purple, 5 Blue; Reserve Grand Champion Advanced Cattle Feeder Pen


Grant Twedt, Elkhart: 4 Blue


Anwen Wolfe, Maxwell: 3 Blue


Gemma Wolfe, Maxwell: 3 Purple


Kiera Wolfe, Maxwell: 3 Blue, 1 Red


Sully Woosley, Cambridge: 1 Blue


Shooting Sports


Jack Chism, Huxley: 1 Blue


Geena Jensen, Ames: 2 Blue


Washington Happenings


Ayla Ott, Slater: 7 Purple, 7 Blue 7, 2 Red; Champion Pony Halter, Champion Jumping Figure 8-First Year, Champion Flags-First Year, Champion Keyhole-First Year, Reserve Grand Champion Best of Show 6 Class Rabbit, Champion 6 Class Senior Buck-Rabbit


Micah Ott, Slater: 3 Purple, 2 Blue, 6 Red, 4 White 4; Champion 4 Class Junior Buck-Rabbit


Abigail Thompson, Kelley: 1 Purple, 4 White