The 78th annual Polk County Fair was held at the Iowa State Fairgrounds, July 19-24. There were 607 youth who participated in 4-H, FFA, and Open Class youth exhibits and livestock shows.


Each livestock division posted champions and class winners. Sixty-four exhibits were selected to advance to the Iowa State Fair; 68 gold ribbons were awarded to outstanding projects not otherwise eligible to advance to State Fair.


Alleman Aces


Sonya Goering, Cambridge: State Fair Alternate, Clothing


Brayden Weldon, Maxwell: State Fair Winner, Personal Development; Grand Champion Purebred Breeding Gilt, Swine; Grand Champion Individual Market Barrow, Swine; Reserve Supreme Champion Market Individual Hog, Swine


Bondurant Go-Getters


Cody Hay, Maxwell: Reserve Supreme Champion Female, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday); Champion Rate of Gain Heifer Pen, Advanced Cattle Feeders, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday)


Emma Hay, Maxwell: Grand Champion Polk County Produced Market Steer, 2017 Polk County-produced Breeding & Market show results (Thursday); Champion Polk County Produced Light Heavy Weight Steer, 2017 Polk County-produced Breeding & Market show results (Thursday); Champion Polk County Produced Cow-Calf, 2017 Polk County-produced Breeding & Market show results (Thursday); Champion Cow-Calf, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday); Champion Steer Pen, Advanced Cattle Feeders, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday); Champion Polk County Produced Steer Pen, Advanced Cattle Feeders, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday); Champion Rate of Gain Heifer Pen; Advanced Cattle Feeders, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday); Reserve Champion Scanned Steer Individual, Advanced Cattle Feeders, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday); Reserve Champion Scanned Pen, Advanced Cattle Feeders, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday); Senior Beef Showmanship


Grace Heydon, Maxwell: Champion California, Rabbits


Cody Lillegard, Maxwell: Reserve Supreme Champion Female, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday)


Christian Olesen, Maxwell: Reserve Champion Polk County Produced Heavy Weight Steer, 2017 Polk County-produced Breeding & Market show results (Thursday); Reserve Senior Beef Showmanship


Landon Sparks, Maxwell: Champion Polk County Produced Heavy Weight Steer, 2017 Polk County-produced Breeding & Market show results (Thursday); Champion Heavy Weight Steer, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday); Reserve Champion Rate of Gain, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday)


Chesney Steenhoek, Maxwell: Int. Beef Showmanship, 2017 Polk County-produced Breeding & Market show results (Thursday); Supreme Champion Female, 2017 Breeding & Market Beef show results (Friday); First Junior Team member, Polk County Livestock Judging Competition 2017


North Polk FFA


Hayden Alleman, Slater: Grand Champion Commercial Gilt, Swine; Supreme Champion Breeding Gilt, Swine; Grand Champion Derby, Swine


North Polk Shining Stars


Spencer Markley, Cambridge: Intermediate Showmanship, Sheep


Regan Schmieding, Cambridge: Champion Scanned Carcass, Sheep